Sherd
MS4629.25
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan II |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a carinated cup; horizontal grooves on upper section. Fine, pink (5 YR 6-7/3) clay, covered with black paint, with decoration in added white paint. Added white: traces, possibly similar to MS4628.5. . |
| Height | 6.3 cm |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
