Sherd
MS4629.24
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan IA | Middle Minoan IIA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a carinated cup. Fine, pinkl (5-7.5 YR 7/4) clay, covered with red to reddish brown paint with decoration in added white paint. Added white: band on rim; portion of a design. Surface eroded. Comments: MM IA-IIA. Perhaps the decoration consisted of a band and pendent semicircles, or a spray. |
| Height | 5 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
