Sherd
MS4629.21
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a semiglobular cup similar to MS4639. Comments: MM III. See MS4639. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 12 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
