Rim Sherd
MS4617.30
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a bridge-spouted jar. Medium textured, light brown (7.5 YR 6/4) clay with a paler surface, with light and dark inclusions, covered with reddish brown to black paint, with decoration in added white (2.5 Y 8/2) paint. Burnished inside rim. Handmade. Painted on rim and exterior. Added white: circles with crosshatched sections, connected by multiple connecting lines. Surface eroded. Comments: EM III. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Outside Diameter | 14 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
