Rim Sherd
Bowl
MS4617.29
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a shallow, open bowl. Medium to coarse textured, reddish brown (5 YR 5/4) clay with a paler surface, with light and dark inclusions, covered in interior with black paint, wiht decoration in added white (2.5 YR 8/2) paint. Handmade. Dark painted on rim and interior. Added white: bands on interior. Comments: EM III. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. East Cretan White-on-dark Ware. For comments see MS4615.15. |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Outside Diameter | 40 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
