Rim Sherd
Spout
MS4617.28
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.28 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd with part of the spout, from a bridge-spouted jar. Medium textured, light brown (7.5 YR 6/4) clay with light and dark inclusions, with decoration in black paint. Wiped with water. Handmade. Band on rim, from dipping, with drips on exterior. Comments: MM III-LM IB. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. |
| Height | 6.2 cm |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Outside Diameter | 30 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
