Body Sherd
MS4617.26
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.26 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan I | Middle Minoan II | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Gritty, light brown (7.5 YR 5-6/4) clay, covered with black paint. Handmade. Exterior painted. No added paint preserved. Comments: MM I-III (?). Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. |
| Height | 5.6 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
