Body Sherd
Jar (uncertain)
MS4617.25
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.25 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a jar (?). Medium textured, reddish yellow (5-7.5 YR 7/6) clay with light and dark inclusions, with decoration in unevenly colored black paint. Handmade. Interior unpainted. Trick ornament. Surfaced eroded. Comments: Probably MM III-LM IB. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. |
| Height | 8.1 cm |
| Length | 7.7 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
