Rim Sherd
MS4617.24
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.24 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan II |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd with handle from a carinated cup. Fine, reddish brown (2.5 YR 5/4) clay with a paler surface, covered with unevenly colored black paint. Wiped with water. Covered with black paint on interior, with handle reserved. No added paint preserved; surface eroded. Comments: MM II. Marked "ghem," in Greek. From Deposit B. |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 3.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
