Sherd
MS4617.23
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan I | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a closed vessel. Fine, light brown (7.5 YR 6/4) clay, with decoration in dark brown paint and added white (actually pink, 7.5 YR 8/4) paint. Dark band as base extends onto underside edge; diagonal lines above. Added white: two thin bands on dark band on base. Comments: MM I-III. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. For comments on the Middle Minoan Dark-on-light Style see 373. |
| Height | 4.9 cm |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
