Body Sherd
MS4617.22
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a shallow, open bowl with everted rim. Fine, gritty, light reddish brown (5 YR 6/4) clay, with black paint and decoration in added white (10 YR 8/2-3) paint. Wiped with water and burnished. Handmade. Dark band on inside of rim. Added white: hatched triangles on band inside rim. Comments: EM III. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. East Cretan White-on-dark Ware. For comments see MS4617.15. |
| Height | 7.7 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
