Human Figurine
31-16-868
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-868 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Nude Woman |
| Description | Terra cotta. Nude woman holding a bucket in right hand, a vase(?) in left. Broken head and feet. molded. |
| Height | 7 cm |
| Width | 5 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
