Rim Sherd
Cup
MS4617.18
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan IA | Middle Minoan IIB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a cup. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay, with decoration in unevenly colored brown paint. Wiped with water and burnished. Band on rim, inside and out. Lines (pendant concentric semicircles?). Comments: MM IA-IIB (?). Dark-on-light Style. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
