Body Sherd
MS4617.17
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Fine, very pale brown (10 YR 7/4) clay, covered with black paint, with decoration in added white (10 YR 8/2-3) paint. Handmade. Painted on exterior. Added white: portion of multiple connecting lines and band. Comments: EM III. Marked "ghem B", in Greek. From Deposit B. East Cretan White-on-dark Ware. Possibly a jug? Compare no. MS4615.41. |
| Height | 5 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
