Body Sherd
MS4617.16
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay, with decoration in unevenly colored brown paint. Wiped with water and burnished. Handmade (?). Band and tortoise-shell ripple. Comments: MM III-LM IB. Compare MS4617.15. Ripple Ware. See vol. I, no. 24. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
