Sherd
MS4617.15
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Two non-joining body sherds from a large closed vessel. Fine, light gray (10 YR 7/2) clay, with decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Handmade (?). Large dots. Surface eroded. Comments: Probably LM I. Marked "ghem B" in Greek. From Deposit B. |
| Height | 6.8 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
