Rim Sherd
Cup
MS4617.14
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a cup with a rim spout. Fine, light red (2.5 YR 6/6) clay, covered with pink slip on the exterior, with decoration in red paint. Burnished. Interior painted. Band of large dots at rim, above band; toroise-shell ripple. Comments: MM III-LM I. Marked "ghem A," in Greek. From Deposit A. For the deposit see Silverman 1978 a: 162-163; Soles 1979A: 152. For Ripple Ware see vol. I, no. 24. For the dots see Walberg 1983: Motif 20, nos. 14-20. |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
