Rim Sherd
Bowl (uncertain)
Cup (uncertain)
MS4617.13
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan I | Middle Minoan II | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a conical cup or bowl (?). Fine, red (2.5 YR 5/6) clay, with a paler surface, with decoration in black paint. Wiped with water. Handmade. Band on rim, inside and out. Pendant semicircles at rim, on exterior. Comments: MM I-III. Marked "ghem B."in Greek. From Deposit B. For the Middle Minoan Dark-on-light Style see MS4638.1 |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
