Body Sherd
MS4617.12
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Late Minoan I |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a closed vessel. Fine, very pale brown (10 YR 7/4) clay, with decoration in uneven brown paint. Wiped with water and burnished. Double axe (?). Comments: LM I. Marked "ghem B," in Greek. From Deposit B. Compare MS4169 for double axe motif. |
| Height | 5 cm |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
