Spindle Whorl
MS4709A
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4709A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Incised |
| Description | Whorl. Clay; with incised circles. |
| Width | 1.8 cm |
| Outside Diameter | 2.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



