Sherd
MS4615.36
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.36 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.12 but fabric reddish yellow (5 YR 7/6) with a paler surface, covered with dark reddish brown (5 YR 3/2) paint. Added white: pendant hatched triangles with double borders. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 27,no. 2 (Gournia) and see also MS4615.1 |
| Height | 5.9 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
