Lid Sherd
MS4615.34
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.34 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Complete profile from a lid; handle(s) not preserved. Medium textured, light red (2.5 YR 6/8) clay with a grayer surface, covered with black paint wiht decoration in added white paint; underside unpainted. Added white: edge of unknown designs on upper surface; rising hatched triangles on edge. East Cretan White-on-dark Ware. Compare 352. |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 4.4 cm |
| Width | 0.85 cm |
| Outside Diameter | 32 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
