Sherd
MS4615.33
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.33 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.2 but fabric yellowish red (5 YR 4-5/6) with a paler surface. Added white: spirals with multiple connecting lines. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-1905: pls. 29, no. 13, and 30, no. 10 (Gournia); Bosanquet and Dawkins 1923: pl. 3i (Palaikastro); Forsdyke 1925: 79, nos. A 451-2 and A 451-5 (Palaikastro). |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
