Rim Sherd
Teapot
MS4615.32
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.32 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Rim-sherd from a teapot. Medium textured, unevenly colored clay, dark brown (7.5 YR 4/4) to black, wiht a black surface, with light and dark inclusions, covered with black paint, wiht decoration in added white paint. Added white: dots on top of rim; two bands at rim; part of another design below. East Cretan White-on-dark Ware. The shape was probably like Seager 1912: fig. 49, no. M74 (Mochlos). |
| Height | 4 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
