Sherd
MS4615.31
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.6 but fabric reddish yellow (7.5 YR 7/6) with a paler surface. Added white: double row of dots at rim, above two bands: rising double arcs of dots, within one arc, with two bands below. East Cretan White-on-dark Ware. Generally similar are Dawkins 1903-1904: 1999, fig, 2j (Palaikastro): Hall 1904-1905: pl. 27, nos. 8-9 (Gournia); 1912 a: fig. 23a and c (Sphoungaras); Fordsdyke 1925: 79, no. A 450-3 (Palaikastro); Fairbanks 1928: no. 30 (Mochlos). For the motif see Betancourt 1984 c:32 and 27, fig. 3-6. |
| Height | 6.6 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
