Sherd
MS4615.30
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.30 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Middle Minoan I | Middle Minoan II | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Body-sherd from a closed shape (jug or jar?). Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay with decoration in black paint. Wiped with water and burnished. Handmade. Two dark bands or drips. Dark-on-light Style? |
| Height | 3.9 cm |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
