| Object Number | 89-13-33A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Thai |
| Provenience | Thailand |
| Period | Sukhothai Period |
| Date Made | 14th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Silver |
| Description | Silver plate with embossed figure of Buddha seated under a BO tree in virasana and in bhumisparsa mudra. Circles on either side may represent sun and moon. Mounted on clear plastic frame (89-13-33B) with metal pins. Traces of white. Probably late 14th century. |
| Length | 8.6 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Elizabeth Lyons, Keeper of the Asian Collections, University Museum, 1989 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



