Sherd
MS4615.23
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.2 but fabric light brown (7.5 YR 6/4) at the core and darker near the exterior, with a paler surface. Added white: two bands at rim with groups of short lines above; diagonal double band of dots flanked by triple bands. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 30, nos. 1-2 (Gournia). For the dot band see Betancourt 1984 c: 25, Motif 5. |
| Height | 5.3 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
