Sherd
MS4615.22
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.22 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.2 but fabric pink (5 YR 7/4-6/60 with a paler surface, covered with weak red (10 YR 4/4) paint. Added white: band on rim; rising double arcs of dots bounded by bands. East Cretan White-on-dark Ware. For this motif on bridge-spouted jars see Kaiser 1976: pl. 3, no. 8 (site unknown); Bosanquet and Dawkins 1923: pl. 2g (Palaikastro). |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 4.7 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
