Sherd
MS4615.21
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.21 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.2 but fabric dark reddish gray (5 YR 4/2) wiht a grayer surface. Added white: diagonal band of opposed groups of three lines flanked by double lines. East Cretan White-on-Dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 30, no. 3 (Gournia). |
| Height | 4.2 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
