| Native Name | Champang |
| Object Number | A205A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ao |
| Provenience | India | Mongsendi |
| Section | Asian |
| Materials | Rattan |
| Technique | Basketry |
| Description | Champang. Tall cylindrical basket flared at base. Broken bamboo handle. |
| Height | 49 cm |
| Outside Diameter | 28 cm |
| Credit Line | Gift of William Henry Furness 3rd, Hiram M. Hiller, and Alfred Craven Harrison Jr., 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



