Rim Sherd
Jar
MS4615.19
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.19 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a jar. Medium textured, pink (5 YR 7/4) clay with a redder core, with decoration in black paint. Handmade. Band on rim; pendent concentric arcs on neck; paint on upper shoulder and base of neck (wide band?). For the Dark-on-light Style from EM III Gournia see Hall 1904-05: pl 31, nos. 1, 3, 6, and 11. For a brief general discussion see Betancourt 1985: 62. The style seems to have been particularly common on jugs at Gournia. For the later development see Betancourt 1977. |
| Height | 5.9 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
| Other Number | 354(P. Betancourt's 1991 publication) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
