Rim Sherd
Bowl
MS4615.16
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | North Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Rim-sherd from a shallow, open bowl. Medium textured, reddish yellow (5 YR 6/6) clay with a paler surface, covered with red paint, with decoration in added white paint. Band on interior of rim, with the exterior painted. Added white: pendant hatched triangles both on band on exterior of rim and on exterior. East Cretan White-on-dark Ware. This is a larger and heavier version of MS4615.15. Hatched triangles are common in this ware (Betancourt 1984 c: 22, and fig. 3-3, above). |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 12.45 cm |
| Width | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
