Sherd
MS4615.14
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Similar to MS4615.12 but fabric pinkish gray (5 YR 7/2-3). See MS4615.10. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
