Body Sherd
95-20-182A
From: Greece | Crete | Knossos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 95-20-182A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Greece | Crete | Knossos |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic painted black, with grey and white exterior, orange interior. |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. William N. Bates, Jr., 1995 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




