Sherd
MS4615.8
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.8 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.6 but fabric brown (7.5 YR 5/4) with a darker surface. Added white: diagonal band of dots bounded by double lines, with two bands above and one (or two?) bands below. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 28, nos. 3 and 7 (Gournia). |
| Height | 3.3 cm |
| Length | 3 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
