Rim Sherd
Cup
MS4615.6
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Rim-sherd from a rounded cup. Fine, light yellowish brown (10 YR 6/4) clay, darker at core, with paler surface, covered with black paint, with decoration in added white paint. Dark paint on rim and exterior. Added: (running?) spirals at rim, above two bands. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 27, nos. 17-19 (Gournia); Seager 1912: fig. 49, no. M 60 (Mochlos); Fairbanks 1928: no. 29 (Mochlos). For spirals in this ware see Betancourt 1984 c: 32, Motif 8. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
