Sherd
MS4615.5
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White-on-Dark Ware |
| Description | Similar to MS4615.2 but fabric pink (5 YR 8/4) to reddish yellow (5 YR 7/6). Added white: band of quirks at rim, above two bands. East Cretan White-on-dark Ware. Compare Hall 1904-05: pl. 30, no. 5 (Gournia); Bosanquet and Dawkins 1923: pl. 3h (Palaikastro). For quirks see Betancourt 1984 c: 26, Motif 7. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 0.45 cm |
| Outside Diameter | 18 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.