Sherd
MS4615.4
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4615.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Locus | N Trench |
| Period | Early Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Similar to MS4615.2 but with fabric reddish yellow (5 YR 7/6), paler near surface. Added white: running spirals (most likely with multiple connecting lines). See MS4615.33 |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 16 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.