Effigy Vessel
40-16-1318
From: Panama | Sitio Conte
Curatorial Section: American
| Object Number | 40-16-1318 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cocle |
| Provenience | Panama | Sitio Conte |
| Site Name | Sitio Conte |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Burial 11 |
| Date Made | 450 - 900 CE |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rounded base effigy jar. Human figure. Face in relief in lower part of the neck. Body of pot irregular to represent arms across stomach and apparently a hunch back. Upper part of straight neck painted with horizontal bands on white. Flange, unpainted rim. Face and body in red, sepia, and purple. Intact. |
| Height | 22 cm |
| Width | 14 cm |
| Depth | 16.5 cm |
| Credit Line | Panama, Cocle Expedition; J. Alden Mason, 1940 |
| Other Number | B11 - 197 - West Wall - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




