Quiver
E7462
From: Egypt | Nubia | Karanog Cemetery
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E7462 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Meroitic |
| Provenience | Egypt | Nubia | Karanog Cemetery |
| Locus | G 271 |
| Date Made | 100 BCE-300 CE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Leather |
| Description | Two fragments of a square leather object. Edge is whip-stitched with alternating light and dark thong. |
| Height | 9.2 cm |
| Width | 11 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Nubia, Karanog, Aniba Cemetery; D. Randall-MacIver and C. L. Wooley, 1908 |
| Other Number | CG2015-4-1657 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



