| Object Number | E248 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Illahun |
| Locus | Shrine of Princess Atum-Neferu |
| Period | Middle Kingdom | Twelfth Dynasty |
| Date Made | 1938 - 1759 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Inscription Language | Hieroglyphic | Hieroglyphic |
| Description | Limestone false-door stela. Cavetto cornice at the top is painted in alternating white, yellow and red. Below the cornice is a rounded dado with traces of black line decoration. Inside the rounded dado is a single line of text recording a generic offering formula: "[An offering that the king] gives to Geb (and) Osiris, Lord of Busiris." Below the text is the face of a woman in raised relief, facing left. Her hair is painted black, and her skin is yellow. From Shrine of Princess "Atum-Neferu." |
| Height | 17.5 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Depth | 7.5 cm |
| Credit Line | Purchased from William Flinders Petrie, 1890 |
| Other Number | ES248 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




