Splitting Adze Blade
53-54-14
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-14 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Mound B, Upper level, tan sandy midden with thermal-fractured rocks. |
| Section | American |
| Materials | Schist |
| Description | Green schist. Ground smooth; one side broken off. No groove, rounded butt, rounded edges. |
| Height | 3 cm |
| Length | 1.05 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 715 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.