Double Bowl
40-16-129
From: Panama | Sitio Conte
Curatorial Section: American
| Object Number | 40-16-129 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cocle |
| Provenience | Panama | Sitio Conte |
| Site Name | Sitio Conte |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Burial 11 |
| Date Made | 450 - 900 CE |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Two low bowls joined together. Basket handle, ring bases. In-curving rims. Handle painted with red V design on buff. Rim painted red-black concentric rectangles on white. Red band circling rim. Complete except chipped near handle. Bowls marked: B11, #44 and B11, #45. |
| Height | 14.5 cm |
| Length | 27.8 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Credit Line | Panama, Cocle Expedition; J. Alden Mason, 1940 |
| Other Number | B11 - 44 and 45 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




