Box
82-7-64A
From: Thailand | Udon Thani | Udon Thani (City)
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Aep Ya | แอบยา | Talap Yasup | ตลับยาสูบ | ตลับใส่ยาสูบ | ดลับใส่ขี้ผึ้ง |
| Object Number | 82-7-64A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Thai | Isaan |
| Provenience | Thailand | Udon Thani | Udon Thani (City) |
| Site Name | Udon Thani (City) |
| Date Made | 1950-1981 |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Technique | Incised |
| Subject | Smoking & Recreational Drug Equipment |
| Description | A cylindrical tobacco box base. The base is wide at the bottom then stepped inward to form a lip for the lid (82-7-64C) to rest on. A tall vertical portion rises from the inward step. |
| Height | 11 cm |
| Outside Diameter | 16.1 cm |
| Credit Line | Thai-Lao Ethnographic Expedition, Joyce C. White, 1981 |
| Other Number | 250 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



