Blade
33-13-365
From: Iraq | Fara
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-13-365 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Fara |
| Locus | Level II, D E 39, -2.2 to -2.65 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Double Edged/One End Chipped |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Expedition to Fara, Iraq, Erich F. Schmidt, 1931 |
| Other Number | F 331 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.