Figurine
29-221-251
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-251 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Cat? |
| Description | Cat or giraffe figurine with front half only. Front legs, chest, neck and heaf. Nub represents the rest of body. Triangular nose, ears, and eyebrows. |
| Height | 2 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 251 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

