Figurine
29-221-250
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-250 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Cat |
| Description | Cat-like animal, with rolls of flesh (?) located above the forelegs. Back is flat with one nub in the middle of back. Flat hoook where tail is. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 250 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

