Figurine
29-221-248
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-248 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Cat |
| Description | Large cat with eyes, mouth, ears, shoulders, ribs, and tail emphasized with carved lines. Hind legs and tail blend together; one ear damaged. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 7.5 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 248 - Sommerville Number | 1585-1618 - Sommerville Amulet/Talisman Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

