Figurine
29-221-245
From: Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-245 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan (uncertain) | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Woman |
| Description | Small bust of a woman with one hand on her chest. Cut off at waist, with small nub lovated there. The other hand is at the collar, with a turban covering j |
| Height | 0.75 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 245 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

